FRANSA'DAKİ DOKTORLAR “REÇETEYLE OKÇULUK” YAZIYOR
FRANSA'DAKİ DOKTORLAR “REÇETEYLE OKÇULUK” YAZIYOR

Fransa genelindeki doktorlar, Mart 2017'den bu yana hastalara okçuluk sporu reçete ediyorlar. Sağlık bakanlığı sisteminde okçuluk bir ilaç ismi gibi kayıtlı ve doktorlar tarafından reçete edilebilmekte.

Fransa genelindeki doktorların sağlık aktivitesi olarak okçuluk sporunu reçete edebilmektedir. Fransız okçuluk federasyonu ülkede okçuluk kursları düzenleyerek sağlık bakanlığına bu konuda kolaylık sunuyor.

ilk 'Reçete ile Okçuluk' modülü aracılığıyla 30 kişi katıldı.

Reçeteli okçuluk sporu, kanser, diyabet veya solunum yetmezliği gibi uzun süreli hastalıkları olan hastalar için ilaçsız bir terapidir. Fransa Okçuluk Federasyonu tarafından okçuluk sporunun  genel refahı arttırdığı düşünülmektedir.

Fransa okçuluk federasyonu başkanı Jean-Michel Cleroy, “Okçuluk sporuyla bir çok hastalık önlenebilir, aynı zamanda hasta bireylerin iyileşmesinde fayda sağlayabilir” dedi. “Sağlık sporları trend oluyor ve yer almak gerekir” dedi.

Reçeteyle okçuluk ilkesi, artmış kardiyovasküler aktiviteye sahip, kas gelişimine  teşvik etmek için belirli hareketlere ve belirli insan grupları için tasarlanmış bütünsel eklemelere odaklanan oturumlar sunar. Örneğin, 65 yaş ve üstü olanlar için üst düzey okçuluk etkinlikleriyle beden farkındalığı, denge, sağlıklı yaşam ve katılımcıları sosyalleşmeye teşvik eder.

Fransız federasyonu, 'Reçete ile Okçuluk' girişiminin yanı sıra, şu anda Fransız Olimpiyat Komitesinin 'Kendinizi Sportif Hissetme' programının bir parçası - bu da yaşamın boyunca vatandaşlarına fiziksel aktiviteye katılmalarına teşvik ediyor.

Ülke genelinde düzenlenen ücretsiz etkinlikler ve konferanslar, öğrenciler, şirketler ve kamu grupları arasında sporun yararları ve sağlıklı bir yaşam tarzı hakkında farkındalık yaratıyor.

 

KAYNAK : WORLD ARCHERY