OKÇULUĞA YENİ BAŞLAMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER
OKÇULUĞA YENİ BAŞLAMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

Okçuluk dünyanın tüm ülkelerinde son derece erişilebilir bir spordur. Her yaş ve yeteneğe hitap eden bir spordur. Okçuluğa katılan kişi istediği kadar eğlenebilir ya da rekabetçi olabilir! Okçuluk, 7’den 70’e herkesin sporu olma özelliğini taşır, tüm aile bireylerinin birlikte en güzel zamanı geçirmesi için en ideal spor OKÇULUKTUR!

Dikkat: Okçuluk bağımlılık yapar. Bir atış, bir ömür boyu bağlanmana sebep olabilir.

Olimpiyat sporcularının hedefleri çok yüksek olduğu için yoğun antrenman yaparlar. Ancak yüksek hedefi olmayan okçular çok fazla antrenman yapmasına gerek yoktur. Hobi okçuları bir okçuluk kursunun büyük çoğunluğunu oluşturur ancak, okçuluk sporunda ustalaşmak isteyen bireyler uzun yıllarını okçuluğa vermek zorundadır ve zamanlarının çoğunu okçuluk antrenörleriyle geçirmek zorundadır.

Okçuluk yaparken güvenlik önlemlerinden ve çevrenizdeki diğer kişilerden de sorumlu olduğunuzu asla unutmayın. İster hobi ister profesyonel okçu olun, size rehberlik edecek okçuluk kursu ve antrenörünüz mutlaka olsun.

Tüm dünyada milyonlarca okçu var. Sizinde okçuluk kurslarına katılmamak için bir nedeniniz var mı?

OKÇULUK KURSU BULMAK

Okçuluk yapmanın en iyi yolu, geniş okçuluk ekipmanıyla donatılmış bir okçuluk kursu bulmaktır. Okçuluğa yeni başlamak çok maliyetlidir ve ilk etapta bir okçuluk ekipmanı almanıza gerek yoktur. Yeni okçular, okçuluk kurslarının imkânlarını kullanarak çok hızlı bir şekilde gelişim gösterebilirler.

Her sporda olduğu gibi, en başından doğru tekniği öğrenmek daha iyidir!

Önce doğru tekniği öğrenip sonra okçuluk malzemesi almak gerekir!

Gaziantep okçuluk kursu olarak farklı yay türlerinin denenmesini kesinlikle öneririz. Olimpik, makaralı ve geleneksel yaylar…

Okçulukta en dikkat edilmesi gerekenlerden biriside, okçuluk federasyonuna vizesi yapılmış okçuluk kursu ve antrenör bulmaktır. Bu kesinlikle okçuluğa başlayacak kişilerin araması gereken birinci öncelik olmalıdır. Aksi durumda merdiven altı okçuluk kursları sadece para avcısıdır.

OKÇULUK MALZEMELERİ SATIN ALMA

Birkaç dersten sonra, antrenörünüz kendi okçuluk malzemelerinizi satın almanızı size söyleyebilir ve bu konuda size en iyi rehberlik edecek kişi okçuluk kursundaki antrenörünüzdür. Sporcu olarak antrenörlerin disiplinine bağlı kalın ve asla okçuluk malzemesi almada acele etmeyin.

Okçuluk kursunun yaylarını kullanmak ve kendi yayınızı almadan önce tekniğiniz bir süre gelişmesini beklemek her zaman en iyi seçenektir. Gereken donanımın özellikleri zamanla şekillenip en ideal ölçülere gelecektir. Örneğin: çekiş ağırlığı, yay boyu gibi…

REKABETÇİ OLMAK

Bir yarışmaya katılmak için yeterince rahat olmak gerekmektedir. Elbette ilk yarışmanızda heyecanlanın ama ileri boyuta taşımadan duygularınızı kontrol altına alın.

Her okçuluk müsabakasının rekabet seviyesi kendi içinde değişebilmektedir, milli takım sporcularınında atış yapabileceği yarışmalara kadar birçok okçuluk müsabakası her zaman ülkemizde vardır.