OKÇULUĞUN EN ÖNEMLİ 10 FAYDASI
OKÇULUĞUN EN ÖNEMLİ 10 FAYDASI

Çok eğlenceli olmasının yanı sıra, okçuluk sporuna başlamanız için birçok neden var. İşte sizi okçuluk yapmanıza ikna edici 10 neden.

Herkese açık

Okçuluk, normal bireylerle birlikte engelli bireyler tarafından da rahatlıkla yapılabilir. İleri düzeyde engeli olan insanlar ve hatta görme engelli bireyler, özel dokunsal okçuluk ekipmanı kullanarak katılabilirler.  

Fiziksel olarak zorlu bir spor

Eğlenceli bir spor olsa da, okçuluk da fiziksel olarak zordur ve profesyonelleşmek isteyenler üst vücut kaslarını arttırmayı geliştirmek isteyebilirler.  

Odağı iyileştirir

Okçuluk sadece fiziksel bir güç değil, aynı zamanda zihinsel zindelik gerektirir ve okçular odak, esneklik ve dikkat becerilerini geliştirir.  

Okçuluk nispeten ucuz

Okçuluk sporunu sadece eğlence amacıyla düşünüyorsanız ucuz bir spor olabilir. Ancak, rekabet etmek istiyorsanız, okçuluk malzemesi fiyatları artabilir ve özveriyle birlikte çok fazla zaman harcarsınız. Birçok okçuluk kursu, onlardan ders alırken okçuluk malzemelerini ödünç almanıza izin verir.  

Eğlenceli mi?

Rekreasyonel okçunun nihai hedefi eğlencedir. Okçu, başkalarının ne yaptığı hakkında endişelenmek yerine kendilerini geliştirmeye odaklanmayı hatırlamalıdır ve bu konuda okçuluk çok daha eğlenceli hale gelir.  

Sabrı geliştirir

Okçuluk, gençlere, sabrın yararlarını öğrettiği için özellikle faydalıdır. İyi bir standarda ulaşabilmek için önemli uygulama seviyelerine ihtiyaç vardır ve bu seviyeye sabır ve özveri olmadan ulaşılmaz.  

Hem iç hem de dış mekan sporu

Okçuluk hem iç mekânlarda hem de dış mekânlarda yapılabilir ve pek çok okçuluk kursu kış mevsiminde kapalı alanda okçuluk kursu verir ve bu nedenle soğuk kış günlerinde rahatlıkla  okçuluk yapabilirsiniz.

 

Çok sosyal bir spor

Hayatın birçok kesiminden insanlar okçuluktan hoşlanırlar. Neredeyse her yaş grubu katılabilir ve 6-7 yaş arasındaki çocuklarda okçuluk sporunu iyi bir şekilde yapabilirler, 80 yaşlarındaki kişilerde okçuluğun rekabet ortamına rahatlıkla katılabilirler. Ayrıca, insan gruplarını içeren bazı yarışmalarda, takım çalışmasının yararlarını da öğretir.  

Özgüvenini artırır

Okçuluk hem zihinsel hem de fiziksel özelliklerin birleşmesiyle büyük bir memnuniyet sağlar. Hedefteki sonuçlar ne olursa olsun, her okçu kişisel bir zihinsel savaş kazanmış olmaktan aşırı bir mutluluk duyar.  

Güvenliğin önemini öğretir

Dikkat edildikçe okçuluk dünyanın en güvenilir sporudur. Okçuluk, herkesi birbirinden ve ayrıca kullandıkları okçuluk malzemesinden sorumlu olmayı öğretir. Okçuluk dikkati ileri düzeyde geliştirdiği için güvenlik konusunda her bireyi çok hassas yapar.