OKÇULUK ANTRENÖRLERİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN 5 NİTELİK
OKÇULUK ANTRENÖRLERİNİN SAHİP OLMASI GEREKEN 5 NİTELİK

Severek gittiğiniz bir okçuluk kursu varsa bunun ilk sebebi antrenörünüzdür. Sevdiğiniz antrenörün en yüksek niteliğini akılcılardır, öğrenmeyi kolaylaştırıp ve okçuluğu eğlenceli tutarlar. İdeal okçuluk eğitmenlerinin hemen hemen hepsi bu özelliklere sahiptirler.

 

Sonuçta, okçuluk antrenörleri okçuluk eğitiminiz boyunca size rehberlik eder ve profesyonel okçuluğu öğretir. Onlara güvenebilmelisiniz, bu da en iyi sonuçları elde etmek için doğru antrenörü doğru okçuluk kursunu seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Şimdide antrenörünüzde aranacak beş niteliği gözden geçirelim.

 

İYİ EĞİTMENLER İYİ TEKNİK BİLGİYE SAHİPTİR

Eğitmeninizin önerilerine tam olarak güvenmeniz gerekir.

 

Antrenörünüzün okçuluk tekniğinde ve okçuluk malzemeleri konusunda sağlam bir geçmişe sahip olması çok önemlidir. Kaç yıldır antrenör olduğu ve kaç yıldır aynı okçuluk kursunda eğitmen olması geçmişi hakkında iyi bir bilgi verir.

 

Antrenörünüzün önerilerine tam olarak güvenmeniz gerekir, bu da antrenörünüzün sizin için doğru tekniği öğretmesi, doğru stratejiyi ve doğru okçuluk malzemesini seçmede iyi karar vermesine yardımcı olur.

 

İYİ EĞİTMENLER OKÇULUĞU EĞLENCELİ TUTAR!

Bir antrenman olsun ya da müsabaka, bir antrenör tüm okçuluk alanlarını eğlenceli hale getirebilmelidir. 

 

Olimpiyata katılan bir okçu veya sadece okçuluk tekniklerini yeni öğrenen bir okçu olsanız da, okçuluk antrenörünüz bunu eğlenceli hale getirebilmelidir. Elbette bazı antrenmanlar çok ciddidir ve iyi okçuluk tekniklerini geliştirmek için yoğun bir antrenman gerekebilir, ancak süreç asla zor olmamalıdır. İyi antrenörler, antrenmanları ve okçuluğu eğlenceli kılmak için her türlü öğretim becerisine sahip olmalıdır.

 

İYİ EĞiTMENLER iYi iLETiŞiMCiLERDiR.

İyi bir antrenör en zor kavramları bilir ve okçuluğa yeni başlayan bir okçunun anlamasını kolaylaştırabilir. Sporcunun algılama düzeyine göre bir antrenör bir okçuluk terimini bir çok şekilde açıklayabilmelidir.

 

İyi antrenörler karmaşık kavramları alırlar ve bunları mantıklı ve sistematik bir şekilde açıklarlar. Okçuluk öğretmek ve öğrenmek uzun bir süreçtir. Sabırlı ve okçuluğun tekniklerini açık ve sistematik olarak açıklayan eğitmenler her zaman sporcuyu kazanır.

 

İYİ ANTRENÖRLER UYARLAYABİLİR

Okçuluğun temelleri evrenseldir, ancak iki okçunun aynı şekilde inşa edilmemesi nedeniyle her okçunun tekniğinde küçük farklılıklar vardır. 

 

İyi antrenörler okçuluk öğretebilir. Büyük antrenörler, öğretme stillerini her öğrencinin öğrenme stiline uyacak şekilde uyarlar. Okçuluk temelleri evrenseldir, ancak her okçunun teknikleri hafifçe farklılık gösterir çünkü iki insan aynı değildir. Büyük eğitmenler bu gerçekleri tanır ve her okçunun vücut özelliklerine uygun atış yapma ilkelerini eşleştirir.

 

İYİ ANTRENÖRLER HEDEFLERiNiZE ULAŞMANIZA YARDIMCI OLUR

Okçuluk kursundaki antrenörünüz hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, sizin ve antrenörünüzün hedeflerinizi bir araya geldiğinden emin olun, böylece ikiniz de neyi arzulamaya çalıştığınızı bilirsiniz. 

 

İster profesyonel okçu olun, ister hobi okçusu olun, antrenörünüz hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmalıdır. İlk okçuluk müsabakasını kazanmış olabilirsiniz ancak bu okçuda rehavet havası yaratıp antrenörün disiplin anlayışından kopmamalıdır. Sporcu okçuluk süreci içinde antrenörünün plan ve programından asla ayrılmamalıdır.

Mehmet Turgut KARACAN
Uzman Antrenör
0507 384 8287