OKÇULUK KURSLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
OKÇULUK KURSLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

GAZİANTEP OKÇULUK KURSU

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki her okçuluk kursunun bir resmi bir boyutu olmalı. Eğer ki resmi bir statüsü olmayan okçuluk kursu sadece merdiven altı nitelik taşır. Peki, okçuluk kurslarının resmi boyutunu nasıl öğrenebiliriz? Bunun cevabını verelim;

1.si Okçuluk kursları spor kulübü niteliğinde olacağı için öncelikle dernek statüsünde olması gerekmektedir ve bulunduğu ilin dernekler il müdürlüne kayıtlı olmalıdır. (Dernekler il müdürlüğünden telefonla öğrenebilirsiniz)

2.si Dernek olan okçuluk kursu, bulunduğu ilin gençlik ve spor il müdürlüğüne spor kulübü olarak kayıtlı olmalıdır.

3. sü spor kulübü olarak kayıtlı olan okçuluk kursu daha sonrasında kendisini branş olarak öncelikle bulunduğu ildeki gençlik ve spor il müdürlüğüne “okçuluk” branşında tescil ettirmelidir.

4. olarakta faaliyet göstereceği branş olan okçuluk branşını Türkiye Okçuluk Federasyonu’na tescil ettirmelidir.

Yukarıda sırasıyla saydığımız 4 madde bir okçuluk kursunun resmi niteliğini taşır. Bu sıralardan herhangi bir tanesini atlamak mümkün değildir.Bu sebepten okçuluk kursuna başlamadan önce araştırmanızı iyi yapın.

Okçuluk kursuna kayıt yaptırmak isteyen bir birey öncelikle okçuluk kursları hakkında araştırmasını iyi yapmalıdır. Aksi durumda zamanı, emeği  ve okçuluk malzemesi  boşa gider.

Resmi statüsü tamam olan bir okçuluk kursunun eğitim kalitesi nasıl anlaşılır?

Öncelikle bulunduğunun ilin en eski okçuluk kursu her zaman 1. önceliğiniz olsun. Çünkü yılların deneyimini kendi bünyesinde toplamış bir kulüp her zaman ne yapacağını iyi bilir. Bu tür okçuluk kurslarının antrenörleri de her zaman mükemmel bir deneyim yaşamış olup nerede, nasıl, ne zaman ne yapacağını iyi bilir ve sporcuyu doğru yönlendirmeyle birlikte okçuluk malzemesinin okçuya uygunluğu konusunda iyi bir rehber olur.

Eğer bir okçuluk kursuna kayıt yaptırmaya karar verdiyseniz şu soruları sormadan kesinlikle kayıt olmayınız!

1-Okçuluk kursunun lisansı ve yıllık vizesi var mı?

-Eğer lisansı ve vizesi yoksa bu kulüp pasif bir kulüptür ve müsabakalara katılmıyordur. Herhangi bir amacı yoktur, tek amacı gelen sporcular üzerinden para kazanmaktır.

2-Antrenörlerin kaçıncı kademe antrenör olduğunu kesinlikle öğreniniz.

-Okçuluk kurslarında bir antrenörün en az 2. Kademe uzman okçuluk antrenörü olması gerekmektedir.

3-Okçuluk kursu almak istediğiniz kulüp daha önce okçuluk müsabakasına katılmış mı?

-Okçuluk kursu veren bir kulüp aktif olarak tüm kategorilerdeki yerel ve ulusal okçuluk müsabakalarına katılması, kulübün kendine güvenini ve iyi okçular yetiştirdiğini işaret eder.

4- Okçuluk kursuna gitmek isteğiniz kulübün bir web sitesi var mı?

-Örneğin; Gaziantep Okçuluk Kulübü Gibi profesyonel okçuluk kursu veren bir kulübün kendisine ait web sitesi incelenebilip, konuyla ilgili nasıl bilgi verdiği size iyi bir fikir verebilir. 

5- Okçuluk kursu alacağını kulübün kaç okçusu var?

-Tahmini olarak okçuluk kursu almak istediğiniz kulübe bu rakamı sormanız size iyi fikir verebilir. Çünkü profesyonel okçuluk kulüplerinin ortalama en az 100 tane okçusu olur.

6- Okçuluk kursu almak istediğiniz kulübün okçulukta herkes tarafından tanınan marka yüzü var mı?

-Okçulukta profesyonel bir okçu her zaman herkes tarafından tanınır ve iyi bir kulübü tercih eder. Buda sizlere okçuluk kursunun kalitesi hakkında bir bilgi daha verir.

7- Okçuluk eğitimi veren okçuluk kulübünde, bir antrenman esnasında aynı anda kaç antrenör görev yaptığını sorusunuda kesinlikle sorunuz.

-Bir okçuluk kursunda yeni başlayanlarla özel bir şekilde ilgilenen her zaman bir tane antrenör olmalı. Bunun haricinde genel antrenmanı yöneten bir antrenör daha olmalı. Ancak bizler Gaziantep Okçuluk Kulübü’ndeki gibi bir antrenmanda aynı anda 3 antrenörün görev yapmasının mükemmel olacağını düşünüyoruz.

8-Okçuluk kursu almak istediğiniz kulübün okçuluk malzemesi hacmi ne kadar?

-Okçuluk kursuna yeni başlayan bireylere uygun başlangıç yayları verilmelidir. Bu sebepten bir kulübün elinde ne kadar çok başlangıç okçuluk malzemesi olursa o kadar iyidir.

Genel anlamda okçuluğa yeni başlamak isteyenlere okçuluk kursları hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık. Detaylı bilgi almak isteyenler;

Okçuluk Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Turgut KARACAN’dan detaylı bilgi alabilirler…

İnstagram: @gaziantepokculuk

İletişim :0507 384 8287

Gaziantep Okçuluk Kursu/Akkent Okçuluk Kursu/Şahinbey Okçuluk Kursu/Şehitkamil Okçuluk Kursu