OKÇULUK MÜSABAKALARINDA PUANINIZI ARTTIRMAK İÇİN 5 İPUCU
OKÇULUK MÜSABAKALARINDA PUANINIZI ARTTIRMAK İÇİN 5 İPUCU

Okçuluk müsabakaları her zaman çok eğlenceli ve heyecan vericidir. Heyecana kapılıp odaklanmada sorun yaşanabilir. Gaziantep Okçuluk Kursu olarak sizlerle paylaşacağımız beş ipucu, düşük müsabaka puanlarınızın sihirli bir şekilde artırılmasına yardımcı olacağı kesindir.

HAZIR OL

Hazırlık, rahat olmanın bir numaralı numarasıdır ve rahatlama üst düzey puanları getirir! Okçuluk müsabakasının kurallarını, formatını, yerini, zamanını ve programını önceden öğrenin. Bunları önceden bilmek, mental (zihinsel) olarak okçunun rahatlamasına ve hedefine odaklanmasına üst düzeyde yardımcı olur. Antrenmanlarda müsabakayı birebir taklit edin. Hedef kâğıdının büyüklüyü, hedef mesafesine uzaklık, uygulanacak süre gibi her şeyi yarışmaya uygun bir şekilde yapın. Ne tür bir turnuvaya katılırsanız katılın, kesinlikle önceden her şeyinizi hazır edin.

ATIŞ RUTİNİNİZİ BİLİN

Okçuluk müsabakası öncesi bir dizi atış rutini yapın. Nerede olursanız olun, atış adımlarınız her zaman aynı olmalıdır. Her rutininizin her adımını ve vücudunuzun her bölümünün tam olarak bu adımda nasıl hareket ettiğini tarif edebilmelisiniz. Baskı altındayken, bir rutinin son adımı genellikle feda edilen kısımdır, bu yüzden bu adımı gerçekten vurguladığınızdan emin olun.

DUYGULARINIZI KONTROL EDİN

En azından bir kez, tercihen her oktan önce veya sonra, kendinizi kontrol edin. Heyecan, kızgınlık, öfke vs. her türlü duygusal durumu kontrol altına almak için birkaç derin nefes alın ve atışınıza odaklanın. Olumlu bir tutum sergileyin “Bu oku 10 atacağım diyebilirsiniz.” İyi ok attığınız zamanları göz önüne getirin ve zihninizde canlandırın.  Odaklanın ve her oktan sonra kendinizi dönüt verin.Örneğin “Süper atış”.

“KÂĞIDINA BAK”

Okulda “Herkes kendi ödevini yapsın” diyen bir öğretmeni herkes hatırlar. Bu, okçuluk müsabakaları için de harika bir tavsiyedir “Herkes kendi hedef kağıdına baksın”. Turnuvalar sırasında kendinize odaklanın. Başkalarının ne yaptığı, kaç puan attığı, nasıl duruş yaptığı, yayı nasıl tuttuğu vs. sizi ilgilendirmez. Her zaman en iyi atışı yapmaya çalışın. Bir önceki okunuz çok kötü gitse de bir sonraki okunuzu en mükemmel olacak şekilde atın. Unutmayın en profesyonel okçular dahi hata yapar. Bir okunuz kötü gitti diye asla konsantrasyonunuzu bozmayın.

BEKLENMEYENİ BEKLEYİN

Müsabaka günü hava durumu çok kötü olabilir, yayınızda sorun çıkabilir ya da psikolojik olarak kendinizi kötü hissedebilirsiniz.  İşte bu durumda olumlu düşünün ve kararlı olun. Zihinsel olarak kendinizi her türlü olumsuzluğa karşı hazırlayın. Çevrenizde neler olup bittiğinden bağımsız olarak mümkün olan en iyi ok atışını yapmaya odaklanın. Unutmayın! yağmur yağıyorsa sadece size değil herkese yağmur yağıyor, rüzgar esiyorsa herkese rüzgar esiyor, heyecan varsa herkeste heyecan var. Kısaca şartlar eşit.

Gaziantep Okçuluk Kursu olarak diyoruz ki; okçuluk, fırsatlarla dolu, inanılmaz bir spordur. Okçuluk müsabakaları kendine güvenme, arkadaş edinme ve hepsinden önemlisi eğlenmek için harika bir fırsatlar sunar! Kendinize odaklanmayı ve iyi vakit geçirmeye karar verirseniz, rahat olmanız ve en iyi atışları yapmanız büyük olasılıktır.

Mehmet Turgut KARACAN
Uzman ANTRENÖR
0507 384 8287
İnstagram: gaziantepokculuk