OKÇULUK MÜSABAKALARINDA YARIŞMA PROGRAMI NASIL İŞLER?
OKÇULUK MÜSABAKALARINDA YARIŞMA PROGRAMI NASIL İŞLER?

Gaziantep okçuluk kursu olarak; okçuluk müsabakalarında yarışma programının işleyişini açıklayacağız. Öncelikle şunu söyleyelim burada anlatacağımız bilgi genel yarışma programıdır. İçerik konusunda yarışmalarda değişiklik yapılabilir.

-REGLAMAN

Katılmak istediğiniz okçuluk yarışmasının Türkiye Okçuluk Federasyonu (TOF) tarafından günler öncesinden (Ortalama 15 Gün) reglamanı yani yarışmanın programı açıklanır. Reglamanda yarışmanın;

-Online kayıtın hangi günler arasında olacağı

-Hangi tarihte olacağı

-Hangi saatte kayıt işlemlerinin olacağı

-Okçuluk müsabakasına katılım ücreti ve kıyafet

-Resmi antrenman ve okçuluk malzemesi kontrolünün saati

-Sıralama atışlarının kategorilere göre saatleri ve günleri

-Bireysel eleme atışlarının saatleri ve günü

-Kupa ve madalyaların saati ve günü hakkında detaylı bilgiler olur.

-OKÇULUK MÜSABAKASINDA 1. GÜN

Müsabakaya katılacak sporcular öncelikle kayıt olmak zorundadır. Kayıt olabilmek için her okçunun yanında;

-Kimlik (15 yaş ve üzeri için kesinlikle fotoğraflı olmalı)

-Vizesi yenilenmiş sporcu lisansı

-Müsabakaya katılım ücreti

-Kafile listesi olmalıdır.(Kafile listesi aynı ilden gelen okçuların toplu olarak adının olduğu listedir)

Müsabakaya kayıt olduktan sonra resmi antrenman başlar. Her kategori için belirli bir saat dilimi ayrılmıştır. Resmi antrenman esnasında her okçuluk kursunun sporcularının adı anons edilerek, okçuların malzemelerin yarışma standartlarına uyup uymadığı saha hakemleri tarafından dikkatlice kontrol edilir.

-OKÇULUK MÜSABAKASINDA 2. GÜN

Okçuluk müsabakasında 2. Günde sıralama atışları gerçekleşir. Sıralama atışlarında da her kategori için belirli bir saat dilimi ayrılmıştır. Sporcuların sıralama atışları sonucuna göre bireysel eleme atışlarına kalıp kalmadıkları belli olur.

Sıralama atışı; aynı kategorideki sporcular belirli sayıda ok atar. Atılan okların sonucunda puanlar toplanır. Toplanan puanlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Örneğin; Salon federasyon kupasında en başarılı ilk 32 sporcular elemeye kalır. Ancak diğer yarışlarda bu farklılık gösterebilir. İlk 32’ye giremeyen sporcular elenmiştir ve eve dönme zamanı J

-OKÇULUK MÜSABAKASINDA 3. GÜN

Okçuluk müsabakası 3. Günde artık eleme atışları olur. Belirli bir saate diliminde her kategorinin eleme atışları gerçekleşir. Çeyrek final, yarı final ve final her zaman müsabakanın 4. Günü olur.

Eleme atışı; aynı kategorideki sporcuların belirli bir plan çerçevesinde birbiriyle eşleştirilip yarışması sonucunda bir kazanan bir kaybedenin olduğu yarışma formattır. Kazanan sporcu diğer kazananla eşleşir. Git gide daralır ve 1. 2. 3. Bu şekilde belli olur.

-OKÇULUK MÜSABAKASINDA 4. GÜN

Bireysel ,takım ve mix takım eleme atışlarının çeyrek final, yarı final ve final atışlarının yapıldığı gündür.Bu gün 1. 2. Ve 3. Belli olur.Madalya töreni ve dereceye giren sporcuların ödülleri verilir.

Mehmet Turgut KARACAN
Uzman Antrenör
0507 384 8287
instagram: @gaziantepokculuk