OKÇULUK SPORUNA BAŞLANGIÇ
OKÇULUK SPORUNA BAŞLANGIÇ

Okçuluk yapmayı mı düşünüyorsunuz? Gaziantep okçuluk kursu olarak; genel tanıtımımız, okçuluk ve faydalarını size kısa bir şekilde açıklayacaktır.

 

Okçuluk; yay aracılığıyla okun hedefe atılmasıdır.Bayanlar ve erkekler her zaman ayrı kategorilerdir. Minikler, küçükler, yıldızlar, gençler-kadetler, büyükler ve veteranlar kategorisinden oluşur.İstisnai durumlar olsa da her yaş kendi kategorisinde yarışır.

 

Okçuluk, istikrarlı bir el, güçlü omuzlar, esnek kaslar, keskin bir göz ve diğer bir dizi beceri gerektiren bir spordur. Okçuluk, çok sayıda sağlık ve zindelik avantajına sahip olmanın yanı sıra, eğlenceli ve sosyal bir spordur.

 

Okçuluk malzemeleri, mütevazi başlangıcından bu yana teknolojisinde gelişti, ancak okçuluk sporu temelde değişmeden kaldı. Modern yaylar, karbon fiber, fiberglas veya seramik kaplı ahşap kombinasyondan yapılmıştır. Oklar, çelik uç olmak üzere  karbon veya alüminyum şafttan oluşur ve yaklaşık 149 mil / saat (240 mil / saat) hızla hareket edebilir.

HEDEF OKÇULUĞU

Günümüzde okçuluk en çok hedef okçuluğu alanında yapılmaktadır. Hedef okçuluğu, Olimpiyat Oyunlarında 1900'den 1920'ye kadar birkaç kez kendine yer buldu, ancak 1972'de Münih'e kadar yeniden ortaya çıkmadı ve o zamandan beri bir fikstür olarak kaldı. Bireysel okçular veya takımlardaki okçular, tek elemede kafa kafaya maçlarda yarışırlar. Yarı finalde kazananlar finalde altın ve gümüş madalya için mücadele etmeye devam ederken yarı finalde kaybedenler bronz madalya için mücadele ederler.

 

Okçular 70m (229.65ft) uzaktaki hedeflere atış yapar. Hedef 1.22m (4ft) çapındadır ve 10 eşmerkezli halka ile işaretlenmiştir. Merkez halka çapı 12.2 cm (4.8inç) ölçüsündedir. Dış halka bir olarak sayılır ve arasındaki halkalar, 10 noktalı merkeze yaklaştıkça değeri bir puan artar.Ve merkezdeki alanın değeri 10 puandır.

Okçulukta sağlık ve fitness yararları

Okçuluk, aşağıdakiler dahil bir dizi sağlık ve zindelik avantajı sunar:

  • Gelişen kol kasları ve üst vücut kuvveti.
  • El-göz koordinasyon becerilerini geliştirme.
  • Zihinsel güç ve konsantrasyonu geliştirme.
  • Ellerin ve parmakların esnekliğini artırmak.
  • Dikkat ve odaklanma özelliklerinin gelişmesini sağlar.

OKÇULUKTA YER ALMAK

Okçuluk denemek istiyor ancak kararsızsanız, kısa sürede uzman antrenör gözetiminde okçuluk yapmanızı öneririz.

 

Bir okçuluk kursuna katılmaya karar verirseniz, daha önce hiç deneyim sahibi olmanıza gerek yok, birçok kulüp kendi okçuluk ekipmanlarını ücretiz olarak size kiralayabilir. Yeni başlayanlar için bu tür seçenekler her zaman avantajlıdır. Eğer ki okçuluk sporuna devam edilmek istenirse işte o zaman okçular kendi şahsi okçuluk malzemelerini, kendi kişisel özelliklerine göre almak durumdadır.

 

Mehmet Turgut KARACAN
Uzman ANTRENÖR
0507 384 8287
instagram : @gaziantepokculuk