OKÇULUKTA BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN ETMENLER
OKÇULUKTA BAŞARISIZLIĞA GÖTÜREN ETMENLER

1.KÖTÜ BİR OKÇULUK KURSU

Okçuluğa başlamak isteyen herkese ilk söylediğimiz  “Okçuluk Kurslarını iyi araştırın.” Gitmiş olduğunuz okçuluk kursu sizi Milli Okçuda yapabilir bir hafta sonra okçuluğuda bıraktırabilir. İşte buradaki ince çizgi çok önemli.

Okçuluk kurslarının düzenli ve disiplinli antrenman yapmasından tutunda fiziksel ortamın sıcaklığı, aydınlatması gibi bir çok etken sporcuyu ve antrenman kalitesini üst seviyede etkiler.

Okçuluk kursları kendi içinde 2’ye ayrılır.

Yarışmalara katılan ve yarışmalara katılmayan. İşte size en iyi ipucu! Bir okçuluk kursu düzenli olarak yarışmalara katılıyorsa bir hedefi vardır ve başarıya ulaşmak için çalışıyordur. Kısaca gittiğiniz kursun bir amacı olmalı.

2. BİLGİSİZ ANTRENÖR

Maalesef ülkemizde parayı basan herkes antrenör olabilmekte.  Doğal olarak nicelikte çok antrenör olsada nitelikte antrenör sayısı her zaman çok az olmakta. Bu sebepten yola çıkarak okçuluk antrenörünün kariyerini çok iyi araştırın.

Antrenörün sporculuk geçmişi, Spor akademisinden mezuniyeti ve okçuluk antrenörlüğünde kaçıncı kademe olması size güzel bilgiler verebilir.

Ayrıca antrenörün bugüne kadar kaç tane okçuluk alanıyla ilgili makale yazdığını, kaç tane seminere katıldığını öğrenin.

3.DÜZENLİ ANTRENMAN YAPMAYAN SPORCU

Bir sporcuyu başarısızlığa sürükleyen etkenlerden biride düzenli ve disiplinli antrenman yapmamasıdır. Tüm spor dalları düzenli antrenman yapmayı gerektirir. Düzen ve disiplin başarıyı getirir ve her zaman şunu söyleriz “ çok çalışırsanız olur.” Yetenek elbette her sporcu için gereklidir ancak yetenek var ama yeterli antrenman yoksa maalesef başarılı olma şansı sıfırdır.

4.SPORCUYA UYGUN OLMAYAN OKÇULUK EKİPMANI

Okçuluk malzemesi sporcunun başarı ve başarısızlığı arasında ince bir çizgidir. Okçuluk malzemesi çoklu parçalardan oluşur ve bu parçaların hepsi birbirine mükemmel bir uyum içinde olmalısı gerekir. Sadece bir tek okçuluk ekipmanının uyumsuzluğu sporcunun kariyerini sonlandırmasına sebep olabilir.

Yukarıda değindiğimiz antrenör kalitesi okçuluk malzemesi seçiminde de kendisini göstermektedir. İyi bir antrenör sporcuyu malzeme alımı konusunda en doğru şekilde yönlendirirken ayrıca alınan malzemenin ayarının yapılmasını da en ince detayıyla bilmesi gerekmektedir. Her şey mükemmel olsa da ayarı yapılmayan ok ve yayın sporcuya verebileceği tek şey başarısızlıktır.

 

 

Mehmet Turgut KARACAN

Uzman Okçuluk Antrenörü

Beden Eğitimi Öğretmeni

0507 384 8287

@gaziantepokculuk