OKÇULUKTA KALORİ YAKIMI
OKÇULUKTA KALORİ YAKIMI

Okçuluk sporu pasif gibi görünsede bir çok spordan daha fazla efor sarf etmek gerekir. Gaziantep Okçuluk Kursu sporcularıda uluslararası bir çok antrenman bilgisini kulüp olarak uygular.Bu sebepten 9 yaşından 100 yaşına kadar bir çok sporcu kişisel okçuluk antrenman programına sahiptir.Böylelikle hangi kategoride hangi sporcu kaç kalori enerji harcar ortalama olarak bilinir.Bunun dışında hangi sporcunun genel antrenman yapacağı, nasıl besleneceği, kaç saat antrenman yapacağı profesyonel olarak hesaplanır.

Şimdi okçulukta kalori yakımını inceleyelim;

Okçuluk, yaş, cinsiyet veya yetenek ne olursa olsun herkes tarafından uygulanabilecek bir spordur. Fiziksel olarak her birey yay çekerken,okları hedeften toplamak için enerji harcıyor. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları sırasında The Economist, altın madalya kazanan sporcuların kalori kullanımını 10 dakika süreyle dans, şnorkelli yüzme, koşu gibi diğer sporlarla  karşılaştırdı.

Olimpiyatlara katılan bir erkek okçu tahmini 1.084 kaloriyi yakar - maratondaki kadınlardan yalnızca 747 kalori, 100 metre sürat koşucularından 1.054 kalori daha fazla. 

Turnuvalarda, okçular her gün yaklaşık sekiz kilometre (beş mil) yürürler ve her 30 dakikada bir 100 ile 150 arasında aktif kalori yakabilirler.