OLİMPİK YAY NEDİR?
OLİMPİK YAY NEDİR?

Gaziantep Okçuluk Kursu olarak; olimpik yayı detaylı bir şekilde anlatacağız.

Olimpik yay diğer adıyla klasik yay, uluslar arası okçuluk camiasında recurve yay olarakta söylenir. Hepsi aynı yaydır. Olimpik yay daha çok insan doğasıyla ilişkilidir. Bu sebepten olimpik yay olimpiyatlarda müsabakası olan tek yay türüdür. Nedeniyse dünya çapında her ülkenin benimsediği ortak bir yay türüdür. Makaralı yayın olimpiyatlarda müsabakasının olmamasının sebebiyse doğal bir yapıdan uzak daha çok mekanik bir yay olmasındandır. Daha detaya inilip bakılırsa aslında olimpik yaylar İngilizlerin geleneksel uzun yaylarının modern versiyonudur. Olimpik yaylar makaralı yaylara göre daha ucuzdur.

Okçuluğa her yeni başlayan kişi önce olimpik yayla başlar, daha sonra ya bu yayla devam eder ya da makaralı yay kategorisine geçiş yapar.

Olimpik yay bir çok okçuluk malzemesimden meydana gelir.Ana gövde diğer adıyla handle tüm parçaları kendi üzerinde toplayarak bir çalışma mekanizması oluşturur.Aşağıdaki resimde olimpik yayın tüm parçaları resim üzerinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır ve hangi okçuluk malzemesi hangi bölgede bulunur net bir şekilde anlatılmaktadır. Okçuluk malzemesi konusunda daha detaylı sorular için lütfen satış bayisi Gaziantep Okçuluk Kursu’nu arayınız.İletişim : 0507 384 8287