SADAKTA OLMASI GEREKEN 6 OKÇULUK EKİPMANI
SADAKTA OLMASI GEREKEN 6 OKÇULUK EKİPMANI

İster antrenman olsun ister müsabaka olsun. Sadağımızda olmazsa olmaz bazı okçuluk malzemeleri vardır. Bu okçuluk malzemeleri her zaman işimizi kolaylaştıracaktır.Bu malzemeleri sadece müsabakada değil, antrenmanlarda kullanmayı alışkanlık etmemiz gerekir.

1.KALEM ve PUAN DEFTERİ

Hedefe atılan okların yerlerinin işaretlenmesi için her zaman bir kalem sadağımızda bulunmalıdır.Kalemle işaretlenen yerler, herhangi bir durumda okların hedefe saplanmayıp yere düşmesi durumunda müsabaka hakemlerini çağırıp değen yeri gösterip puanın deftere yazılmasına neden olur.Okçuluk müsabaklarının bir taneside hedef kağıtlarındaki okların yerlerinin işaretlenmesidir.Bu sebepten yanımızda kesinlikle her zaman tükenmez kalem bulunmak zorundadır.Ayrıca puanlarımızı puan kartına yazmak içinde bir kalemin olması şarttır.

2. ÇEKME LASTİĞİ

Hedefe saplanan okların zarar görmeden en narin şekilde hedeften çekilmesi için çekme lastiğide sadağımızda mutlaka bulunmalı. Makaralı ya da olimpik yaydan atılan okların hedefte çok daha sıkı grup yapmasından dolayı, okların en sağlıklı şekilde hedeften çekilmesi için olmazsa olmazdır. Okçular okları çıplak ellede çekebilirler ancak bu tehlikeli bir durumdur. Okun gövdesinde herhangi bir yıpranma yada kırılmadan dolayı elimizi yaralaması büyük olasılıktır. Bu sebepten çekme lastiğinin sadakta olması şart!

3. T CETVELİ

Yayı kurulumundan sonra kontrol edilmesi gereken bazı önemli yay ölçüleri vardır. Kiriş yüksekliği ve ok arkalığı noktası. Bu noktaların ölçüsü her zaman sabit olmalıdır ve sürekli kontrol edilmelidir.Özellikle yay kurulduktan sonra kiriş yüksekliği her zaman sabit değerde olmalıdır.Eğer ki kiriş yüksekliği değişirse nişangah ayarıda değişir.Bu sebepten ölçülerin sürekli kontrol altında tutulabilmesi için T cetvelide mutlaka sadakta olmalı.

4. ALYAN SETİ

Tiller ayarı, centre shot ayarı, berger ayarı gibi bir çok okçuluk malzemesinin ince ayarının yapılabilmesi için alyan seti her zaman yanımızda olmalı.Özellikle yeni alınan okçuluk malzemelerinin yanında her zaman standartlara uygun alyan seti çıkar.Bunları kaybetmemek sporcunun faydasınadır.Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta hem metrik hem de inç değerinde alyan setleri mutlaka sadakta olsun.

5.HAVLU

Sadağımıza asabileceğimiz ya da mıknatıs sistemli bir havlu hemen yanımızda olsun. Özellikle açık hava yarışmalarında okçuların elleri aşırı derecede terleyip kabzayı tutmayı zorlaştırabilir, elin kaymasına sebep olabilir. Bu sebepten elimizin terini hemen silebilmemiz için bir havlu şart!

6.YEDEK REST

Olimpik ya da makaralı yay sporcularının tamamı sadaklarında yedek rest taşıması gerekir. çünkü en çok  yıpranma özelliği olan okçuluk malzemesidir. Yarışma anında dahi anlık olarak gerekebileceği için sadakta hazır beklemelidir.