Okların Foc Değerleri

OKLARIN FOC (Front of Center) DEĞERİ

FOC kısaca ok denge noktasının toplam ok boyuna oranıdır. FOC değeri okun yörünge etkisini belirleyen ana etkendir. İdeal FOC uzun atışların yapıldığı olimpik yay yada makaralı yay stilleri için olmazsa olmaz bir ayrıntıdır.

Peki kısa mesafe, uzun mesafe tanımı nedir?

Tüm okçuluk sitilleri için 20 mt. Üzeri mesafeleri uzun mesafe atışı olarak tanımlayabiliriz. Bu mesafelerde okun ilk hız düşüşü, rüzgar ve yağmurun etkisi, avlanıyorsanız dal yaprak v.s. gibi etkenler ok hedef hattını olumsuz etkileyebilecektir.

Yukarıda bahsedilen etkenleri de göz önünde bulunduracak ve yüksek FOC değeri terci edecek olursak; Ok oldukça istikrarlı uçacak ancak eğrisine bakacak olursak ciddi bir burun dalışı yaptığını gözlemleyeceğiz. Düşük Foc değeri tercih edecek olursak ok daha hızlı, daha geniş bir eğri ile uçacak yalnız bu oranda da hatalı uçma olasılığı yükselecektir. Uzmanlar av için ideal FOC değerinin %10- ila %15 olmasını önermektedirler.

Avcılıkta ise kısa mesafeli atışlarda etkisi olmasa da, düşük libreli yaylar ve uzun mesafe atışları için gerekliliği tartışılamaz. Modern okçulukta normal bir FOC değerinin %8-10 civarı olması gerektiği söyleniyor. Denge noktası ne kadar önde olursa FOC değeri o kadar büyük olur. Denge noktası okun tam yarısındaysa bu değer 0 olur ve yarısından gerisindeyse FOC eksi olur. Menzil oklarında denge noktası daha gerilerde ve FOC negatif olabiliyor. Bu uzun mesafede daha dengeli olmasını sağlıyor. FOC hesabı için:

 

FOC formülü:    

FOC% = 100 x (A – L/2)

       L

L: ok uzunluğu (Arkalığın içinden-ok ucunun takıldığı aralık Not: ok ucu dahil değil)

A: (arkalığın içinden denge noktasına kadar olan mesafe )

FOC= 100 x (45 – 75/2)  =  %10

75

Okumuzun toplam uzunduğu 75 cm.

Oklarımızın denge noktası 45cm’de.

 

Salon Okçuluğunda FOC değeri : %8-%10

Açık Hava Okçuluğunda FOC değeri : %10-%12

Klasik Yay Ok avcılığında FOC değeri: %10-%15

Makaralı Yay Ok avcılığında FOC değeri: %10-%12

Makaralı Yay (Big Five )Ok avcılığında FOC değeri:%13-%15

-Avlanmak icin yüksek Foc değerlendirmesi yapacak olursak; okun ilk hızı düşecek ama bununla ters orantılı olarak daha istikrarlı bir uçuş, kolay ayar, daha sessiz bir yay, ve en önemlisi hedefe daha derin bir nüfus sağlayacağız

Not: Ağırlık Noktası Okun Ucuna Yaklaştıkça Ok Yumuşar, Ağırlık Noktası Okun Arka Tarafına Yaklaştıkça Ok Sertleşir.

Mehmet Turgut KARACAN
Uzman ANTRENÖR
Detaylı Bilgi İçin; 0507 384 8287